minj
Lokality

Mineralogie

Expedice Krakonoš - 3. den
(den konání 15.8. 2016)

ponikla
Po dvou letech se lokalita Poniklá poněkud změnila, ale stále zde jsou možné slušné nálezy místních mienrálů.


   Třetí a zároveň poslední den expedice jsme se probudili asi ve čtvrt na devět do krásného, slunného avšak chladného rána a měli jsme krásný výhled směrem na Benecko a Podkrkonoší. Dali jsme si příjemnou snídani a rozhodovali o dnešním plánu, přičemž jsme se rozhodli, že lokalitu Harrachov – Rýžoviště nakonec vynecháme a dnešní plán tedy byl pouze halda dolu Karel u Poniklé a dále haldy po těžbě mědi a stříbra u Horní Rokytnice. Sbalili jsme stan, uklidili po sobě a vydali se směr Poniklá. Na této lokalitě je jedna nepříjemná věc a to je problém s parkováním. Není tu totiž moc kde zaparkovat, jelikož se zde auto dá nechat buď na polní cestě, kde potom nic neprojede a nebo strčit auto na pole a doufat že místní zemědělec zrovna nepojede okolo. 
dolomit
Část vrtného jádra bohatá xx dolomitu (Poniklá u Jilemnice).
 Velikost vzorku 116 mm.


Pseudomorfózy limonitu po natrodufrenitu (Poniklá u Jilemnice).
 Velikost vzorku 93 mm.
   Já se rozhodl, že auto zaparkuji na poli vedle polní cesty. Při parkování se najednou ozvala rána a auto sedělo na zemi. Měl jsem za to, že jsem zajel do nějaké menší zarostlé díry a tak jsem poslal Martina, aby mě šel vytlačit. Ten se hned po tom co vystoupil z auta chytil za hlavu a povídá: “Ty vole, tak jsme dojeli!“ Já se šel podívat co se stalo. Při parkování jsem si nevšiml, že je zde neoznačená a zarostlá kanálová šachta a já do ní pravým předním kolem vjel. Vlastními silami bychom auto nikdy z kanálu nedostali a tak jsem šel shánět traktor do vsi. V nejbližším domě jsem zjistil, že sousedi mají dva traktory a ať se jich optám a jakmile jsem vyšel zpět na silnici, tak slyším, jak se blíží traktor jedoucí ke mně. Musím říct, že traktorista ze mě byl asi víc vyjukaný, než já ze skutečnosti, že jsem tak rychle sehnal traktor.


   Díky Bohu byl traktorista vstřícný a řekl, že nám pomůže, jelikož jsme nebyli zdaleka první ani poslední, kdo na osudnou neoznačenou díru naletěl. Postavil se za auto, my natáhli lano, já si sedl do auta, nastartoval a zařadil zpátečku a traktorista jen cukl. No a byli jsme venku z díry! Kolo jsme naštěstí neurvali a vypadalo to, že ani jiná závada na voze nebyla. V tom nadšení jsem stihl traktoristovi jen poděkovat a až když odjel tak mě napadlo, že jsem mu mohl nabídnout nějaký ten peníz nebo aspoň pivo. Bohužel jsme ho pak už neviděli. No po tomto zážitku jsme si vzali věci a vydali se směr lokalita.
natrodufrenit
Částečně přeměněný natrodufrenit v limonit na goethitu
(Poniklá u Jilemnice).
Velikost sluníček max 5 mm.


limonit
Krásná ukázka pseudomorfóz limonitu po natrodufrenitu
(Poniklá u Jilemnice).
Velikost vzorku 98 mm. 
   Lokalita samotná se od mé poslední návštěvy v roce 2014 moc nezměnila. Snad jen na dvou místech kopal nějaký magor, který si nedělá hlavu a vesele podkopává stromy, což mě vždycky dokáže neskutečně naštvat. Navíc si na lokalitě asi hrají děti, jelikož jsme našli z kamenů postavené „bunkry“, ale naštěstí jsme nebyli po dobu pobytu na lokalitě přepadeni. :D První místo, kde jsme kopali bylo hluché. Martin zde našel jen několik goethitů, ale nic extra a tak jsme se přesunuli na místo, kde jsem kopal naposledy a kde vzorky byly jak minule, tak dnes. Martin zde narazil na zbytky vrtného jádra, které prorazilo polohu s dolomitem a při rozbití jádra se místy objevily polohy s krystaly dolomitu velkými až 4 mm. Natrodufrenit jsme dnes bohužel nenašli (to víte že při mytí vzorků jsem jednu plochu objevil :) ), ale pseudomorfózy limonitu po tomto fosfátu jsme našli a to v poměrně hezkých ukázkách. Lokalitu jsme po sobě uklidili.


   Kolem dvanácté jsme už zase byli u auta a vydali se na dnešní poslední plánovanou lokalitu, kterou měla být Horní Rokytnice. Po příjezdu pod lokalitu jsme se připravili a vydali se k níže položenému remízku. To co jsme zde našli nás naprosto ochromilo. Celé místo, kde jistý sběratel před rokem natáčel video z této lokality je naprosto překopané, vyvrácené stromy a hromady odpadků nejsou výjimkou. Když si uvědomíte, že se jedná o lokalitu v KRNAPu, tak je neuvěřitelné, že to zde došlo až tak daleko. Rozhodli jsme se, že se přesuneme výše do většího remízu, kterému nebyl ve videu na YouTube věnován moc velký prostor a tak jsme doufali, že aspoň zde bude situace v normálu. Velice jsme se mýlili…
rokytnice
Aktuální stav lokality Horní Rokytnice nacházející se v KRNAPu...


rokytnice
Sběratelé podkopávají kořeny stromů i přímo v dráze motokrosařů...
   Situace zde je úplně stejná jako ve spodním remízu s tím rozdílem, že jsou tyto haldy využívány místními motokrosovými závodníky, kteří zde mají dráhu a sběratelé jim tuto dráhu bez jakýchkoliv okolků rozkopávají. Na několika místech se kope přímo v dráze, a kdyby do tohoto místa vletěl motorkář, tak se rozhodně vyseká. Řeknu na rovinu, jak jsem se cítil – byl jsem slušně řečeno silně naštvaný a rozhodl jsem se, že to tak nenechám. Někdo již proti tomuto masovému zveřejňování lokalit na YouTube musí vystoupit, aby si lidé konečně uvědomili, k čemu toto vede. Z lokality jsme se po vyfocení všeho neřádu včetně ukuchaných kořenů stromů, ze kterých tekla smůla, rychle klidili, aby nás zde nikdo nechytil a nedal nám v lepším případě pokutu, v horším přes držku… 


   Po tomto šíleném zážitku jsme se rozhodli, že pojedeme domů. Chuť na sbírání byla ta tam a nemělo smysl pokračovat. Při cestě jsme se bavili o tom, jak toho člověka, který ač nepřímo ale jistě likviduje nejen české lokality zastavit. U Děčína jsme se nakonec rozhodli, že se ještě vydáme hledat jednu lokalitu zeolitů, kterou se snažíme najít už nějaký ten pátek, ale terénu jsme ji ještě nehledali. Lokalitu jsme sice nenašli, ale alespoň jsme si trochu spravili náladu po předchozím zážitku. Nebýt tohoto posledního šoku, tak byla letošní expedice do Podkrkonoší a Krkonoš úspěšnou a příjemnou akcí. Škoda jen, že nás nejelo více a že byla taková hnusná a hořká tečka na závěr…

Pokračování na článek Takto "Láska k šutrům" nevypadá zde.
rokytniceKrumpáčem ukuchaný kořen. I příroda roní slzy co jí může člověk udělat...



FOTO = Lokalita Poniklá
FOTO 1 = Část vrtného jádra bohatá xx dolomitu
FOTO 2 = Pseudomorfózy limonitu po natrodufrenitu
FOTO 3 = Goethit
FOTO 4 = Částečně přeměněný natrodufrenit v limonit na goethitu
FOTO 5 = Krásná ukázka pseudomorfóz limonitu po natrodufrenitu


FOTO = Lokalita Horní Rokytnice (zničená lokalita)






Jakub Mysliveček ©